Analiza postojećeg stanja, popularno nazvana "clean start" konačno je ugledala svjetlo dana. Užem kabinetu Vlade prezentiran je nalaz 22 državna tijela i gotovo svih velikih državnih tvrtki. Analizu tog sektora izradio je BDO Savjetovanje, a ona pokazuje da su tvrtke u grupi Hrvatskih željeznica te državni cestari prezaduženi, imaju previše zaposlenika, a najveću prijetnju predstavlja činjenica da su gotovo sva zaduženja poduprta državnim jamstvima što znači njihov teret može pasti na leđa državnog proračuna. U sektoru kojim upravlja Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture je krajem 2011. bilo zaposlen 35.491 čovjek, a prema analizi BDO-a samo iz HŽ Infrastrukture, HŽ Carga i Hrvatskih autocesta trebalo bi otići 3933 čovjeka. Prirodni odljev u iduće četiri godine neće biti dostatan nego će se morati dijeliti otkazi zaposlenicima. Sektor raspolaže ogromnom imovinom od 165 milijardi kuna, ali mora i vratiti ogromne dugove koji su narasli na 50,6 milijardi kuna.
Analiza postojećeg stanja, popularno nazvana "clean start" konačno je ugledala svjetlo dana. Užem kabinetu Vlade prezentiran je nalaz 22 državna tijela i gotovo svih velikih državnih tvrtki, a Večernji list je zavirio je u prezentaciju najvećeg sektora koji obuhvaća prometnu infrastrukturu i telekomunikacije.
Dugovi 50,6 milijardi kuna
Analizu tog sektora izradio je BDO Savjetovanje, a ona pokazuje da su tvrtke u grupi Hrvatskih željeznica te državni cestari prezaduženi, imaju previše zaposlenika, a najveću prijetnju predstavlja činjenica da su gotovo sva zaduženja poduprta državnim jamstvima što znači njihov teret može pasti na leđa državnog proračuna.
U sektoru kojim upravlja Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture je krajem 2011. bilo zaposlen 35.491 čovjek, a prema analizi BDO-a samo iz HŽ Infrastrukture, HŽ Carga i Hrvatskih autocesta trebalo bi otići 3933 čovjeka. Prirodni odljev u iduće četiri godine neće biti dostatan nego će se morati dijeliti otkazi zaposlenicima. Sektor raspolaže ogromnom imovinom od 165 milijardi kuna, ali mora i vratiti ogromne dugove koji su narasli na 50,6 milijardi kuna.
Investicije su potpuno podbacile u odnosu na plan pa se u 2011. ostvarilo tek 4,7 od osam milijardi planiranih kuna. Hrvatske željeznice na tržištu ostvaruju manje od pola prihoda, ostalo im daje država, koja je pokrila i polovicu njihovih zaduženja državnim jamstvima. BDO upozorava na premale investicije. Do 2016. tvrtke u sastavu HŽ-a bi trebale uložiti preko 25 milijardi kuna, a u tijeku su investicije manje od tri milijarde. Prihodi HŽ Infrastrukture po zaposlenome su 20 tisuća eura, a u Deutsche bahnu su 110 tisuća eura. Zato BDO preporučuje otkaz za 1447 zaposlenika ove tvrtke, a upozorava i da se radi stabilizacije financijske pozicije tvrtke i osiguranja isplate osnovnih troškova mora dokapitalizirati tvrtka s 1,1 milijardu kuna. Zapravo za saniranje HŽ-a državi treba 3,6 milijardi kuna za dokapitalizaciju.
Monetizacija
Cestari - Hrvatske autoceste, Hrvatske ceste, Autocesta Rijeka-Zagreb, Autocesta Zagreb-Macelj i Bina-Istra - u najgorem su stanju. Nalaz kaže da je u cestarskom sektoru odabran neodrživ poslovni model jer su im ograničene mogućnosti zaduživanja, a povrat na investicije je negativan. U 2011. ipak se zaduženost tih tvrtki povećala za 3,6 milijardi kuna. Zato konzultanti preporučuju monetizaciju i pripajanje tvrtki koje upravljaju autocestama, a konsolidaciju Hrvatskih cesta. Prijetnju predstavljaju i sporovi koji se protiv tvrtki u cestarskom sektoru vode, a čija je ukupna vrijednost 1,2 milijarde kuna. Sve u svemu cestari su dužni 43,8 milijardi kuna, a sve skupa prikupe samo šest milijardi kuna godišnje pri čemu je polovica od pomoći države. Ceste vrijede 130 milijardi kuna u knjigama, a skoro sve dugovi pokriveni su jamstvima tako da je država za njih i odgovorna. U analizi stoji da je za HAC i HC potrebno osigurati skoro osam milijardi kuna.
O stanju puno govori i usporedba s austrijskim i njemačkim autocestama. Naše autoceste imaju prihod od 60 tisuća eura po zaposlenome, a Austrijanci 570 tisuća eura. Po kilometru HAC ima 190 tisuća eura prihoda, a Austrijanci 720 tisuća, dok Nijemci ostvare oko pola milijuna eura. Oni investicije financiraju iz prihoda i na to potroše oko trećine prikupljenoga, a HAC po kilometru potroši na investicije više nego zaradi.
Iako se puno pisalo o Croatia Airlinesa su u kontekstu mogućeg bankrota, državni prijevoznik u grupi sa aerodromima u dobrom je stanju. Osigurava skoro 86 posto prihoda na tržištu, smanjuje dugove, a državna jamstva početkom godine nisu predstavljala problem. Slično je stanje i s Jadrolinijom i lukama koje 28 posto duga u odnosu na imovinu nisu prezadužene mada će za završetak započetih investicija biti potrebna nova zaduženja. BDO hvali HP i OIV jer su uspjeli preživjeti sa samo pola milijuna kuna subvencija, a dugovi tih tvrtki ne predstavljaju problem.
Sve tvrtke sektora imaju puno sudskih postupaka ukupno vrijednih skoro 2 milijarde kuna, a državna jamstva izdana za njihove plaće, investicije i obrtna sredstva krajem 2011. premašila su 40 milijardi kuna.